Ohodnotiť svoje znalosti je vždy trochu problematické. Čím viac toho človek vie, tým viac si uvedomuje, čo všetko ešte nevie. Prirodzene tak majú začiatočníci tendenciu sa preceňovať a profesionáli zase podceňovať. Namiesto toho, aby som svoje znalosti hodnotil nejakými nič-nehovoriacimi úrovňami typu začiatočník, pokročilý, expert, tak radšej prezradím, nakoľko sa v danej problematike cítim sebaisto a aké sú moje skúsenosti.

S čím pracujem a čo ovládam

PHP

Sebaistý

V jazyku PHP programujem od roku 2003. Orientujem sa v rozdieloch medzi jednotlivými verziami, v používaní preferujem tie novšie, snažím sa sledovať technologické blogy ľudí z PHP komunity. Mám rád čistý, úhľadný a objektový kód, nezľaknem sa však ani legacy kódu.

Javascript

Mierne sebaistý

Keďže jedným z mojich hobby je programovanie webových hier, tak v Javascripte programujem celkom dosť. Nikdy som však príliš neriešil vizuálne hračičky ako animácie, slideshow a podobne. Na také veci používam knižnice.

Bežne pracujem s jQuery, jQueryUI. Pre hry využívam KineticJS, učím sa Crafty. Na riešenie závislostí vo vlastných projektoch používam requireJS. JSLint a JSHint sú moji kamaráti a bežne používam Bower a Grunt.

HTML 5

Mierne sebaistý

Všetky moje nové projekty majú doctype pre HTML 5, využívam Modernizr. Keďže jedným z mojich hobby je tvorba webových hier, tak sa zaujímam hlavne o element canvas.

MySQL

Sebaistý

MySQL je databáza, s ktorou pracujem najčastejšie a v ktorej sa cítim najistejšie. Myslím si, že celkom rozumiem jej optimalizácii pre výkon a tvorbe indexov. Pre produkčný režim kvôli výkonu vyberám vždy distribúciu od Percony alebo MariaDB.

Linux

Sebaistý

Linux je operačný systém mojej voľby tak pre server ako aj pre desktop. Do určitej miery viem administrovať linuxový server, ale radšej to prenechávam na profesionálov. V Linuxe pracujem od roku 2004. Na nasadenie do produkcie vyberám poslednú LTS verziu Ubuntu alebo Debian Stable.

GIT

Sebaistý

Čo sa týka verzionovacích systémov, tak som si prešiel skúsenosťami s CVS a SVN a posledné roky používam výlučne GIT. Mám konto na Githube aj Bitbuckete a v práci aj doma aktívne používam Gitlab.

Perl

V minulosti som pracoval

Dva roky som pracoval ako programátor v jazyku Perl, takže jazyk mi nie je tak úplne cudzí. Ale aktívne s ním nepracujem už niekoľko rokov a vedomosti sa postupne vytrácajú. Dokážem Perl čítať, ale pred aktívnym používaním ho budem musieť trochu "oprášiť".

Python

Aktívne nepracujem

V jazyku Python aktívne neprogramujem. Kedysi dávno som sa ho učil, ale využívam ho iba občas, keď je potrebné napísať nejaký špecializovaný skript. Som schopný v ňom napísať aj rosiahlejší kód, ale musím veľa pozerať do manuálu. S Djangom nemám žiadne skúsenosti.

Ruby

Aktívne nepracujem

Podobne ako s Pythonom, som na tom aj s Ruby. Kedysi som sa naučil základy, ale nikdy poriadne nevyužíval. Občas si napíšem nejaké skripty, s obľubou hlavne hooky do Gitu, nasadzovacie skripty a rôzne utilitky, ale to je tak všetko. Ruby on Rails som nepoužíval.

Štandardne používam

  • Nginx
  • Apache
  • Memcached
  • Varnish

V čom sa snažím zlepšiť

Nespím na vavrínoch a viem, že moje dnešné vedomosti mi zajtra nebudú nič platné a tak sa snažím neustále vzdelávať a zlepšovať. Poznám svoje nedostatky a pracujem na ich odstraňovaní.

Snažím sa naučiť/zlepšiť

  • zlepšiť sa v javascripte
  • naučiť sa robiť s React-om
  • zlepšovať sa vo využívaní návrhových vzorov
  • naučiť sa základy programovania umelej inteligencie
  • učiť sa game design